BİZDEN AL HABERİ

F. Zehra Kocamemik & Nurgül Erdil

Birlikten Kuvvet Doğar

Malezya hükümeti, Bosna Hersek’e 50 bin doz koronavirüs aşısını bir karşılık beklemeden bağışlama kararı aldı. Bu karar ajansın haberlerine göre Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Şefik Caferoviç’in geçtiğimiz haftada Malezya Başbakanı Muhyiddin Yasin’e mektup göndermesi ile birlikte gönderdiği mektupta Malezya’nın hibe ettiği aşıların Çinli bir üreticinin aşıları olduğunu ve aşıyı satın alımı konusunda ise Bosna Hersek’e yardımcı olunacağı aşı talebinin ardından geldi.

 

Farklı Coğrafya, Aynı Hüzün

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Baş Komiseri Michelle Bachelet, “Myanmar’daki durumun tam çatışmaya doğru gitmesinden korkuyorum” dedi. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet yaptığı yazılı açıklamalarında Myanmar’da darbe karşıtı gösterileri, tıpkı 2011 yılında Suriye’de halkın coşkulu protestolarına benzeterek, Myanmar askeri yönetimini, halka yönelik baskı ve katliamlarını durdurmak için acil, kararlı ve etkili tedbirler almaya davet etti.

 

Merhum Asım Gültekin’in Kaleminden ‘Uçtun Yine Deli Gönül’ Çıktı

Merhum Asım Gültekin’in yazılarından derlenen “Uçtun Yine Deli Gönül” isimli eseri Aşina Kitap’tan çıktı.
Aşina Kitap Genel Konsept Danışmanı Süleyman Ragıp Yazıcılar; Asım Gültekin’in vefatının ardından, “özlem dolu hüznün gölgesinde, vefa hisleri eşliğinde” onun adına bir kitap olması niyetiyle böyle bir kitabı hazırladıklarını açıkladı. Yazıcılar; “Özellikle gençler yazılarından daha çok istifade etmeliler diye düşünüldü. Bir de nasıl bir yürek taşıdığına dair şahitliklerin derli toplu bir şekilde kayda geçmesini istedik. Zira Asım Gültekin bir dönemin hafızasıdır, bıraktığı izlerle birçok insanın hayatına dokunmuş eşsiz isimlerden biridir.” ifadelerini kullandı.
Yazarın “Uçtun Yine Deli Gönül” kitabı iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde yazıları yer alırken ikinci bölümde dostlarının, öğrencilerinin şahitlikleri yer alıyor.

Doğu Türkistanlı Kardeşine Sahip Çık!

Tarih boyunca dünyanın birçok yerinde zulümler oldu ve olmaya da devam ediyor. Bunların en koyusu da belki Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine karşı gerçekleşen o zulümdür. Yaklaşık 140 yıldır Çin’in esaretinde olan Doğu Türkistan, şu sıralar en zor günlerini yaşıyor. Gözleri kötülükten başka bir şey görmeyen insanlar tarafından her gün binlerce Müslüman kardeşimiz toplama kamplarına alınıyor ve hayatlarının her saniyesinde yüzlerce kamera ile izleniyorlar. Orada kendi hayatlarını ve dinlerini yaşayamıyorlar. Doğu Türkistan’daki Müslüman kardeşlerimize bir an önce el uzatmalı, onlara yapılan bu zulmü tüm dünyaya duyurmalıyız. Yaşanılan bu acının son bulması için üzerimize düşeni yapmak temel vazifemiz olmalıdır.

Rus Muhalif Kendini
Kur’an-ı Kerim’e Verdi

Rusya’nın meşhur siyasi muhalifi Aleksey Navalnıy, kendisine Kur’an-ı Kerim vermeyi reddettikleri için ülkesinde bulunduğu hapishane yönetimini mahkemeye verdi. Navalnıy, Instagram üzerinden yaptığı yazılı açıklamada, cezasını çektiği hapishanede kendini geliştirebilmek için çeşitli hedefler koyduğunu dile getirdi. Hedeflerinden birinin de Kur’an-ı Kerim’i ve Hazreti Muhammed’i derinden anlamak olduğuna işaret eden Navalnıy, “Bana Kur’an-ı Kerim vermiyorlar. Bu son derece sinir bozucu.” dedi. Ayrıca “Navalnıy; Kur’an-ı Kerim’i incelemenin bir Hıristiyan olarak gelişimime de katkı sunacağını fark ettim.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.