TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ UZAY

Burak Hüseyin Çağlayan

Geçtiğimiz aylarda “Milli Uzay Programı” ve TUA tanıtıldı. Bu yapılan tanıtımda 10 hedef bizlere sunuldu. Bu hedeflerden en ilgi çeken “Uzaya bir Türk gönderme” oldu ve tarih olarak bize 2023 sunuldu.

Sayın okurlarımız, bugün ele alacağımız konu geçtiğimiz aylarda yol haritasını yayınlanmış olan, geleceğimiz olarak bahsedilen Uzay. Bu yazıyı geç okumanızın sebebi yol haritasının yayınlanmasının ardından neler yapıldığını analiz etmek ve daha gerçekçi bir bilgi sunmak istemem. Artık başlayabiliriz.

Yerli ve Milli Uzay Programı

Geçtiğimiz aylarda “Milli Uzay Programı” ve TUA tanıtıldı. Bu yapılan tanıtımda 10 hedef bizlere sunuldu. Bu hedeflerden en ilgi çeken “Uzaya bir Türk gönderme” oldu ve tarih olarak bize 2023 sunuldu. Hedeften halk mutluluk duydu. En çok merak edilen hedeflere de birazdan değineceğiz.

Hedef 1: Ay Görevi

Sayın okurlarımız, ilk hedef “Ay Görevi”. Sayın okurlar, bu hedefin amacı Cumhuriyetimizin 100. yılında Ay ile ilk teması gerçekleştirmek. Bu temas, kendi milli roketlerimiz ile birlikte gerçekleştirilecek. İlk temasımız çoğu ülkenin de yaptığı gibi sert iniş olacak. Bir nevi Ay yüzeyine roketlerimiz çakılacak. Ardından Ay yüzeyine yumuşak iniş yapılacak ve hedef gerçekleşecek. Bu hedef ana olarak bize Ay yüzeyinde bilimsel faaliyet yürütme ve deneyim elde etme şansı verecek. Aynı zamanda önemli bir altyapı olanağı da sağlayacak. Bu görev gelişmekte olan ülkeler için hayati değer taşımakta. Çünkü bu bir çağın başlangıcı. Şimdi bu hedefin gerçekleşme olasılığına göz atalım. Ben şahsen yaklaşık 2.5 yılda böyle büyük ve zahmetli bir görevi özellikle pandemi dönemi içerisinde pek olası bulmuyorum. Bu görevler çok büyük bütçeler gerektiren ve büyük bir insan gücü isteyen görevler. Aynı zamanda bu görevlerin yaklaşık 1 yıllık test süreçleri olmak zorunda. Çünkü roketlerin test edilmesi ve hatalarının düzeltilmesi çok kritik. 1 yıllık test sürecini çıkardığımız zaman elimizde kalan yaklaşık 1.5 yıl. Diğer bir yandan pandemi bu süreci ciddi anlamda aksatabilir. İnsan gücünüz ölebilir ve bu en son isteyeceğiniz şeydir. Umarım bu hedefi gerçekleştirebiliriz.

Hedef 2: Uzaya Erişim ve Uzay Limanı

Bu hedefimiz diğer küçük ve büyük çaplı hedeflerin yatırım yaptığı bir hedef. Eğer bir uzay limanına sahipseniz roketlerinizi tekrar kullanabilirsiniz, aynı zamanda bir fırlatma bölgesi elde edersiniz. Bu fırlatma bölgeniz bir liman görevi göreceği için eş zamanlı olarak uydular fırlatabilirsiniz. Bu teknoloji SpaceX gibi sayılı şirketlerde var ve bu teknoloji mükemmel bir ekonomik kazanç anlamına geliyor. Çok değerli ve belli bir süre belirtilmediği için de gerçekleştirilebilir.

Hedef 3: Uzay Teknolojileri Geliştirme Bölgesi

Bu hedef ODTÜ ile birlikte gerçekleştirilecek ve yerli-yabancı yatırımcılara ev sahipliği yapacak bir “Uzay Teknolojileri Geliştirme Bölgesi” oluşturulacak. Bu şekilde hem yatırımcılara bir yatırım noktası oluşturulacak hem de Uzay teknolojileri anlamında birikimi olan KOBİ’lere fırsat verilecek. Bir bakıma “1 taş ile 2 kuş” vurulacak. Aynı zamanda bu şekilde yurt dışına gitmiş olan berrak zihinlere de ikinci bir yol sunulacak.

Hedef 4: Uzay Farkındalığı ve İnsan Kaynağının Geliştirilmesi

İşte geldik bence en değerli yatırım olan ve benim en zorunlu bulduğum hedefe. Bakın sayın okurlar, istediğiniz kadar yatırım yapın, istediğiniz kadar para kaynağı sağlayın eğer insan gücünüz yoksa hiçbir şey başaramazsınız. İşte bu hedef bu yüzden değerli ve önemli. Bu hedef ile birlikte üniversitelere gerekli kaynağı sunar ve özellikle gençleri bu dala yönlendirebilirseniz sizi kimse durduramaz. O gençler başarır, yeter ki teşvik edin. Umarım bu hedef başarılı bir şekilde gerçekleştirilir çünkü bu hedef gerçekten çok önemli.

Hedef 5: Türk Astronot ve Bilim Misyonu

İşte son hedefteyiz: “Türk Astronot ve Bilim Misyonu”. Bu hedef ile birlikte gerekli iş birlikleri kurularak uzaya bir Türk astronot göndermek hedefleniyor. Bu hedefin gerçekleşmesi için öncelikle gönüllü bir kişi seçilecek ve gerekli eğitimlerini alarak uzaya çıkmaya hazır olacak. En önemlisi de bize tıpkı Neil Armstrong ve Yuri Gagarin gibi örnek olacak. Bu hedef diğer küçük ve büyük çaplı hedeflerin gerçekleşmesi ile gerçekleştirilebilecek bir hedef.
Sonuç olarak okuduğunuz hedefler en çok merak edilen hedeflerdir. Bütün hedeflere TUA’nın kendi web sitesi üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Umarım bütün hedeflerimizi gerçekleştirebiliriz. Hedefler imkansız değil ve bizim için imkansız diye bir şey yoktur.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.