ADALET YERİNİ ER YA DA GEÇ BULUR

Mustafa Yeşilgül

Sorgu odasında Mert ve kardeşinin katili vardı. Mert hemen adamın yüzündeki maskeyi çıkardı ama görmek isteyeceği yüz kesinlikle bu değildi.

Mert güleç bir insandı; neşeli, şakacı ve karamsarlıktan oldukça uzak bir karakteri vardı. Kardeşi ölene kadar bu böyle devam etti.

Aradan dokuz gün geçti yine işine, karakola geri döndü. Kapıda onu görev arkadaşı Selim bekliyordu. “Yeni dosya geldi.” dedi ve dosyayı Mert’e doğru uzattı. Mert dosyayı alıp inceledi. Selim’e “Hemen benimle gel.” diyerek bulundukları yerden hızla uzaklaşmaya başladı. Selim sorgulamadan dediğini yaptı ve arkasından gitti. Mert’in arada bir böyle çıkışları olurdu.

30 dakika içinde kendilerini olay yerinde buldular. Mert, “Kardeşim de burada öldü hem de aynı tür silahla.” dedi. Selim ise şöyle cevap verdi “Buraya kamera koyarak katili takibe alıp yakalayabiliriz.” Mert bu fikri onayladı, hemen karakola haber verdi, bir gün içerisinde kameralar takıldı.

İki hafta sonra Mert aklında dönen düşünceleriyle karakoldayken telefonu çaldı, arayan Selimdi. Heyecanla çıkan sesini duydu. “Mert adamı bulduk E-5 üzerinden gidiyor plakası 34 XYZ 1357 hemen yola çık.” dedi. Mert konuşma bitmeden arabaya varmıştı, telefonu kapatıp hemen otoyola çıktı.

Plakalara pürdikkat bakıyordu aradığı aracı buldu ve hoparlörden seslendi: “34 XYZ 1357 plakalı araç hemen dur.” Tabi ki katil bu anonsa uymadı. Mert hızlandı, bir anda el frenini çekip yolu kesti, yüzünde maskesi olan adamı hızla kelepçeleyip arabasına aldı ve karakola götürdü. Yolda giderken ona kötü bir şey yapmamak için kendini zor tuttu.

Sorgu odasında Mert ve kardeşinin katili vardı. Mert hemen adamın yüzündeki maskeyi çıkardı ama görmek isteyeceği yüz kesinlikle bu değildi. Çünkü katil onun kuzeniydi. Olabileceği en kızgın haliyle “Bunu neden yaptın” diye bağırarak ona doğru sinirle atıldı. Arkadaşları onu hemen sorgu odasından çıkardılar. Mert sakinleşmeye çalışıyordu, öfkeden rahatlaması için eline tutuşturulan bardağı da kırdı. Kendine gelmesi uzun zaman aldı.

Bir saat sonra katili sorgulayan memur Mert’in yanına gelip sorgunun bittiğini ve katilin adliyeye sevk edildiğini söyledi Bu Mert’in yüreğine az da olsa su serpti.

Bir hafta sonra dava sonuçlandı katil müebbet hapisle cezalandırıldı. Mert’in son akrabası da hapse girdi ve artık yalnızdı. Ama bundan böyle rahat uyuyabilecekti. Adalet yerini bulmuştu, kardeşinin katili hapisteydi.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.