GENÇLERLE KOYU MUHABBET

Turan Ok

Çocukluk arkadaşım Feyza ile önümüzdeki yılları şekillendirdiğimiz bu yaşlarda gelecek üzerine bir sohbet gerçekleştirdik ve bu sohbeti sizlerle paylaşmak istedim. Gençler konuşuyor, geleceği tasarlıyor.
Haydi başlayalım muhabbete…

Turan: “Öncelikle hoş geldin Feyza. Bize kendini tanıtabilir misin?”


Feyza: Hoş buldum Turan. Ben Feyza, 16 yaşındayım. Recep Tayyip Erdoğan Proje İmam Hatip Anadolu Lisesinde eşit ağırlık bölümünde okuyorum.


Turan: “Hayalini kurduğun bir meslek vardır diye düşünüyorum.”


Feyza: Elbette var. Klinik psikolog olmak istiyorum. Peki ya sen ne olmak istiyorsun?”


Turan: “Ben de psikolog olmak istiyorum. Birilerinin elinden tutmayı, onlarla beraber kalkmayı çok isterim. Sana neden psikoloji diye sorsam bana ne cevap verirdin?”


Feyza: Bence insan psikolojisi herkesin ilgilenmesi gereken bir alan. Karşımızdaki kişiyi tanımak, toplumda iyi bir yere gelebilmek veya insanlarla iletişimi güçlendirebilmek için insan psikolojisini iyi bilmemiz gerekiyor. Diğer yandan benim de hâlihazırda ilgimin olduğu bir alan.


Turan: “Çok haklısın, düşüncelerimiz birebir uyuşuyor. Daha yakın bir zamandan bahsetmemiz gerekirse sınavın yaklaşıyor. Aklında bir hedef var mı?


Feyza: Boğaziçi Üniversitesinde okumak istiyorum. Hem konumu hem de sistemleri beni kendisine çekiyor. Allah’ın izni ile Bogaziçi’ni kazanıp Erasmus ile eğitimim yurt dışında tamamlamak istiyorum. Hayallerimde büyük bir yer kaplıyor, inşallah kazanabilirim.


Turan: “Ben sana inanıyorum inşallah istediğin yere geleceksin. Hayallerinden devam edecek olursak bize başka ne söyleyebilirsin?


Feyza: Hayallerimi tamamen psikoloji ile kapladığımı fark ettim şu an. Çevremdeki insanlar psikologları ve psikiyatrları “deli doktoru” olarak niteliyorlar. Ben bu algıyı yıkmak istiyorum.


Turan: “Hayat misyonun nedir?”


Feyza: Bence her şey geçici. Ben benimleyim ve çevremdeki herkes bir gün gidecek. Bu yüzden kendime inandığım sürece başaramayacağım hiçbir şey olmadığını biliyorum.


Turan: “Bu benim fazlasıyla düşünmemi sağladı bundan sanırım en sevdiğim cevap da bu oldu. Peki ya maceraperest misin yoksa güvenli alanının dışına çıkmaz mısın?”


Feyza: Aslında ikisi de doğru cevap olmaz. Yerine, zamanına ve olayına bağlı olarak değişir bu.


Turan: “Her haline şükreden biri misin?”


Feyza: Zamanın bize ne getireceği belli olmaz her halime şükrediyorum.


Turan: “Son olarak kim olmak istediğini sormak istiyorum sana.”


Feyza: Ben sadece kendim olmak istiyorum. Özgür, kendine inanan, ayakları üzerinde durabilen güçlü bir şahsiyet olmaktan daha çok istediğim bir şey yok.


Turan: “Bu güzel düşüncelerin ve bize vakit ayırdığın için çok teşekkür ederim.”


Feyza: Ben teşekkür ederim bu güzel davetin için.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.