KARAR SENİN OBLOMOV

Sudenur Kozak

Hayat Oblomovları değerli görmez. Tarih Oblomovları içinde yaşatmaz. Oblomov olmak zor değildir.
Zor olmayan her şey başarıya layık değildir. Başarıya layık olmayan ise yaşamaya layık değildir.

Önce Oblomovluk nedir onu açıklayalım. Bir varoluş trajedisi olan Oblomovluk, bilinçli bir tembellik/atalet halidir. Bir uyuşukluk değil, aksine fazla uyanıklık, her şeyin farkında olma, bir adım ötesini görme halidir. Ancak tüm bu farkındalık dolayısıyla sonunu gördüğü yolda ilerlemek istememenin getirdiği bir tükenmişlik ve kendini gerçekleştirememedir.

Yani Oblomovlar etrafında gerçekleşen birçok olayın farkında aynı zamanda fikir sahibidirler. Ama bunu düzeltmek ya da harekete geçmek ile ilgili hiçbir şey yapmazlar. Bu size bir şey hatırlattı mı?

Evet, evet doğru düşünüyorsunuz. Şu an yaşadığımız dünya tam olarak böyle. Herkesin bir düşüncesi var ama bunu gerçekliğe döken çok az. Herkes dünyayı kurtarmanın bir yolunu düşünür ama sadece bu düşüncelere sahip çok az kişi dünyayı kurtarmak için bir şeyler yapar. İşte tüm olay da bu.

Önemli olan düşünmek değil, harekete geçmektir. Gonçarov’un Oblomov kitabını okuyanlar bilir. Oblomov’un aslında birçok fikri, devrimler yaratabilecek planları hatta adını tarihe yazdırabilecek büyük adımları düşünceleri vardı. Ama o bunları yapmak yerine sadece fikirleriyle ortada kaldı.

Fikirleriyle ortada kalanlar çok uzak sayılmaz. Belki bizzat sizsinizdir. Geçmişe dönelim, çocukluğumuza.Zihninizde birbirinden muhteşem fikirlerinizin olduğu döneme. Fikirlerini heyecanla koşarak ailesine anlatan o çocuğu düşünün. Heyecanlı olan sizi dinliyor tüm aile. Sonra da bunların para kazandırmayacağını, ders çalışmanız, derece yapmanız gerektiğinden bahsediyorlar. Yani sizi Oblomovluğa itiyorlar. Ama tarihe bakın, hangi fikirleriyle parlayan çocuk peşine düşmeyi bırakmış ki fikirlerinin?

Hayat Oblomovları değerli görmez. Tarih Oblomovları içinde yaşatmaz. Oblomov olmak zor değildir. Zor olmayan her şey başarıya layık değildir. Başarıya layık olmayan ise yaşamaya layık değildir.

Başarıdan kastım çok zengin olmak, oyun yapmak, birçok aboneye sahip olmak değil. İnsanlığa ve kendinize faydalı ufak olsa bile bir şey yapmaktır. En basit şekliyle sağlıklı beslenmek, suyu israf etmemek…

Bu dünya, bu tarih, bu hayat başlangıçtan itibaren yeterince Oblomov gördü. Şimdi kararınızı verin. Oblomov mu olacaksınız yoksa uyananlardan mı?

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.